Drobečková navigace

O Orlicku > Projekty Orlicka - původní > Cyklotrasy Orlicka > Vzhůru do pedálů

Vzhůru do pedálů

Vážení milovníci cykloturistiky,

vítáme vás v regionu Orlicko - Kladsko, který se rozkládá v okolí Orlických hor, Králického Sněžníku a jejich podhůří na české i polské straně. Vzhledem k tomu, že převaha cest je vedena horami, je nutné s tím počítat i při výběru trasy. Každý si musíme uvědomit, že bicykl nemá motor a podle své trénovanosti si tedy volíme obtížnost trasy.

vzhůru do pedálůV dnešní době každé město, ba i větší obec, nabízí na svých webových stránkách kromě jiného i dost přesný popis cyklotras, včetně mapky, profilu trasy a hodnot převýšení. V posledních letech došlo k výraznému zlepšení značení cyklotras, jak silničnímu (tabulkou), tak i pásovému (barevnému). Díky stále většímu zájmu cyklistů a za pomoci příspěvků z evropských fondů dochází také k rozšiřování asfaltových cyklostezek mezi většími městy, jako je cyklostezka vedoucí podél toku Tiché Orlice z Letohradu přes Ústí nad Orlicí do Chocně, s odbočkou do České Třebové. Tyto kvalitní cesty jsou budovány jak pro cykloturisty, tak pro občany, kteří volí každodenní jízdu na kole jako šetrný způsob dopravy třeba do zaměstnaní. Častými návštěvníky těchto cest s kvalitním asfaltovým povrchem jsou také bruslaři na kolečkových bruslích (in-linech). Obdobný úsek je budován mimo jiné i podél řeky Metuje mezi Novým Městem nad Metují, Náchodem, Hronovem (částečně kopíruje národní trasu KČT č. 22 a atraktivní mezinárodní okruh T. G. Masaryka). Jeho cílem je postupné bezpečné dovedení cyklistů do oblíbených Adršpašsko-teplických skal.

Součástí těchto cyklostezek jsou krytá odpočívadla a často podél stezek nalezneme informační panely upozorňující na zajímavá místa na trase. Věříme, že každý cyklista si předem trasu vyhledá, proto nabízíme spíše výběr některých zajímavých cest, popř. odkážeme na některé webové stránky. Pro lepší informovanost je součástí celého komlexu "Vše a ještě více" turistická mapa zahrnující i polské území, na které se autoři snažili zachytit i stěžejní cyklotrasy. Je pochopitelné, že i některá města nebo dobrovolné svazky obcí připravují místní mapky či drobné průvodce svými cyklotrasami, o kterých je dobré se případně informovat na místních infocentrech nebo na internetových stránkách. Na některé adresy upozorňuje i následující text.
Krajina v okolí Šedivce přímo vybízí k cyklistickým výletům

cyklobusyHovoříme-li o cyklostezkách, nelze opomenout tzv. cyklobusy, které jsou díky spolupráci Euroregionu Glacensis, dobrovolných svazků obcí, krajů a autobusových dopravců vypravovány z různých míst podhůří. Projíždějí řadou významných rekreačních míst a končí na hřebenech Orlických hor a pod Králickým Sněžníkem. Jízdní kola jsou přepravována bezpečně ve speciálních vlecích, upravených právě pro tento účel. Odpadá tak namáhavé stoupání a návštěvníci si mohou lépe vychutnat krásy hor, nebo snadněji a rychleji dojet k hraničním přechodům do Polska. Přesné jízdní řády jsou v letní sezóně k dispozici v informačních střediscích.

A rady poslední. Nezapomeňte si přibalit nářadí na drobné opravy, lepení na duše a lékárničku na menší zranění. Předpokládáte-li pozdější návrat, neopomeňte svícení. Cena předního a zadního osvětlení jízdního kola není tak vysoká, abyste kvůli tomu dávali všanc svůj vlastní život. A pozor! I cyklistická přilba vám může zachránit život. I přes tato varování vám však přejeme mnoho spokojených kilometrů v sedle a šťastné návraty domů.

Pokud Vás zajímají podrobnější informace pokračujte zde.

 

 

 

 

 

mapka cyklobusy