Drobečková navigace

O Orlicku > Aktuality > Dny evropského dědictví v Žamberku

Dny evropského dědictví v ŽamberkuDatum konání:
11.9.2020

Veřejnosti se tradičně začátkem září otevírají nejen historicky známé památky celé Evropy, ale i zajímavá a výjimečná místa, budovy, objekty i prostory, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné, a to v rámci Dnů evropského dědictví.
Město Žamberk se k této akci připojí v pátek 11. září, kdy od 17:00 do 20:00 hodin budou veřejnosti přístupné reprezentativní prostory radnice. Návštěvníci si budou moci prohlédnout obřadní síň a vstupní halu s výzdobou z ručně paličkované krajky. Paličkovaná krajka bude hlavní téma dne - těšte se na výstavu současných krajkářských prací žáků ZUŠ Petra Ebena, od 17 do 18 hodin bude připravena ukázka paličkování. O stém výročí krajkářské školy v Žamberku pohovoří paní Vlaďka Šulcová a krajkářka paní Marie Poludová bude vyprávět o tom, jak vznikala výzdoba obřadní síně.
V 18 hodin je pro zájemce připr! avena komentovaná prohlídka okolím radnice s Vlaďkou Šulcovou, na které se dozvíte zajímavosti o architektuře i historii některých budov na náměstí. Věnovat se budeme také osobě MUDr. Eduarda Alberta a výročí založení léčebny, která nese jeho jméno.
K vidění bude na radnici také výstava fotografií z fotosoutěže a k nahlédnutí budou připraveny pamětní knihy města a kroniky Sboru pro občanské záležitosti. Knihy jsou vedeny od 60. let 20. století a budete mít možnost jimi zalistovat a třeba se najít na dobových fotografiích z vítání občánků!

 

V sobotu 12. září budou v Žamberku veřejnosti zdarma přístupné tyto objekty:
Tyršova rozhledna bude otevřena v prodloužené době, a to od 10:00 do 19:00 hodin. Přijďte si užít krásný výhled do okolí!
Městské muzeum Žamberk bude otevřeno od 14:00 do 17:00 hodin. Stálá muzejní expozice se věnuje historii, kultuře, technice a přírodě naše! ho města a zejména vývoji tradičních lidových a uměleck! ých řemesel. Zároveň představuje některé slavné rodáky města. Zároveň bude ke zhlédnutí X. ročník výstavy Výtvarný Žamberk.
Domek Prokopa Diviše se otevře od 10:00 do 11:00 hodin a od 14:00 do 17:00 hodin. Domek je cenným dokladem lidové architektury a života venkovských obyvatel v 18. a 19. století. Expozice v něm je věnovaná žamberskému rodákovi a českému vynálezci Prokopu Divišovi. Návštěvníci si odnesou také drobnou pozornost na památku.
Těšíme se na vaši návštěvu!

 

dny-evropskeho-dedic.pdf