Drobečková navigace

O Orlicku > Projekty Orlicka - původní > Obchodování na Komoditní burze Kladno

Sdružení obcí Orlicko společně se svazkem obcí Lanškrounsko  zorganizovalo společný nákup energií na burze pro rok 2017, úspora je téměř 10 milionů korun

Sdružení obcí Orlicko ve spolupráci se svazkem obcí Lanškrounsko nakoupilo pro své členské obce, dvě vodohospodářské společnosti a řadu dalších obecních  organizací a spolků elektřinu a zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno. Celkem se na komoditní burze obchodovalo pro rok 2017 přes 18 tisíc megawatthodin elektřiny a 24 tisíc megawatthodin zemního plynu. Společným nákupem na komoditní burze se podařilo snížit ceny obchodovaných komodit oproti roku 2016  v průměru o 30 procent, což znamená celkovou úsporu 9 milionů a 600 tisíc korun.

„Rozhodli jsme se využít poklesu cen energií ze začátku roku a zajistit si dodávky na příští rok za pokud možno co nejnižší ceny. To se podařilo. U silové elektřiny nám cena klesla meziročně o 23 procent a dostala se pod 700 korun za megawatthodin. Zemní plyn nám zlevnil dokonce o 36 procent pod 400 Kč/MWh,“ informoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Sdružení pro své členy nakupuje energie na kladenské komoditní burze od roku 2012. Už tradičně se nákupu účastní města Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Žamberk a Králíky, městysy Dolní Čermná a Kunvald a obce Albrechtice, Čenkovice, Červená Voda, Dlouhoňovice, Dolní Morava, Helvíkovice, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Kameničná, Krasíkov, Klášterec nad Orlicí, Líšnice, Lubník, Lukavice, Luková, Mladkov, Mistrovice, Nekoř, Pastviny, Písečná, Tatenice, Těchonín, Výprachtice, Záchlumí a Žichlínek. A také celá řada příspěvkových organizace a spolků z měst. „Nově se k nákupu připojily i Jamné nad Orlicí, Strážná a Trpík,“ doplnil Petr Fiala.

Společného nákupu na komoditní burze letos poprvé využila i společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s. „Vysoutěžené ceny pro nás znamenají úsporu nákladů u elektřiny o téměř 1 a půl milionu korun, na zemním plynu v příštím roce ušetříme dalších 300 tisíc,“ uvedl ředitel společnosti Bohuslav Vaňous. Předseda Sdružení Petr Fiala k tomu dodává: „Díky VaKu se zvýšil celkový soutěžený objem a tím jsme se stali pro dodavatele zajímavější. Vítám i vlastní úsporu nákladů ve VaK, kde většinovými vlastníky společnosti je samospráva“. 

Starší zprávy :

Obchodování na Komoditní burze Kladno

Sdružení obcí Orlicko a svazek obcí Lanškrounsko snížily svým členům náklady na energie meziročně o téměř 2 miliony korun

Sdružení obcí Orlicko a svazek obcí Lanškrounsko , kteří od roku 2012 společně nakupují pro své členské obce  energie na Českomoravské komoditní burze Kladno, pořídily elektřinu a zemní plyn na  rok 2016 s meziroční úsporou 1 a tři čtvrtě milionu korun.

  • „Jedná se o jednu z největších úspor za čtyřleté období nákupů. Poptávali jsme dodávku téměř 23 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu a 12 tisíc MWh elektřiny na rok 2016. U zemního plynu jsme dosáhli úspory přes 1 a čtvrt milionu a u silové elektřiny téměř půl milionu korun“ uvedl předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Největší pokles byl zaznamenán u zemního plynu v režimu velkoodběr, kde se cena meziročně sníží o 9 procent na 620 Kč za MWh. Zemní plyn v maloodběru zlevní o 8 procent, stejně jako silová elektřina v hladině vysokého napětí. Elektřina v nízkém napětí meziročně klesne o 4,5 procenta.
Do společného nákupu Orlicka se letos (2015) zapojila města Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Žamberk a Králíky, městys Dolní Čermná a obce Albrechtice, Čenkovice, Červená Voda, Dlouhoňovice, Dolní Morava, Dolní Třešňovec, Helvíkovice, Kameničná, Krasíkov, Klášterec nad Orlicí, Kunvald, Líšnice, Lubník, Lukavice, Luková, Mladkov, Mistrovice, Nekoř, Pastviny, Písečná, Tatenice, Těchonín, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Výprachtice, Záchlumí a Žichlínek.

 

Samosprávy obcí a měst pod Orlickými horami snížily náklady na energie o pětinu


Celkem 29 obcí a měst mikroregionů Orlicko a Lanškrounsko se sdružilo k nákupu elektřiny na energetické burze. Samosprávy spojily své roční spotřeby energií, aby zlepšily šance na dosažení lepších cen. Výsledkem je meziroční úspora nákladů v průměru o 21 procent, což znamená snížení cen energetických vstupů v posledním čtvrtletí letošního roku a v celém roce 2014 o 2,7 milionu korun.
„Samosprávy Sdružení obcí Orlicko spolu s obcemi Lanškrounska nakupovaly na Českomoravské komoditní burze Kladno elektřinu už loni a tehdy ušetřily 1,2 milionu korun,“ uvedl předseda  Sdružení obcí Orlicka Petr Fiala. Nezávisle na tomto nákupu loni stejným způsobem pořídila elektřinu i dvojice měst Lanškroun a Jablonné nad Orlicí, které tím snížily náklady meziročně o 1 milion korun. Spojením všech těchto samospráv ke společnému nákupu nyní vzniklo podle Fialy uskupení 4 měst (Lanškroun, Letohrad, Jablonné nad Orlicí a Žamberk), dvou městysů (Kunvald a Dolní Čermná) a 23 obcí (z toho 14 z Orlicka a 10 z Lanškrounska) s celkovým objemem cca 10.000 megawatthodin elektřiny.
„Zatímco loni jsme nakupovali elektřinu do 392 odběrných míst, letos už se jednalo o 685 elektroměrů. Loňským nákupem se samosprávám snížily ceny silové elektřiny o 15 procent, u letošního nákupu je pokles dokonce 21procentní. Konkrétně na každé odebrané megawatthodině silové elektřiny v nízkém napětí ušetříme v průměru 260 korun,“ upřesnil P. Fiala.
V návaznosti na tento nákup pak město Lanškroun pořídilo elektřinu i ve vysokém napětí pro Technické služby Lanškroun, s.r.o. a i zde byla dosažena úspora 21 %. Při objemu cca 500 megawatthodin elektřiny tak správce městské infrastruktury v příštím roce ušetří téměř 140 tisíc korun.

Obce a města Sdružení obcí Orlicko a Lanškrounska  pořídily elektřinu na komoditní burze, ušetřily tím 15 procent nákladů, resp. 1,2 milionu korun

Celkem 21 obcí a měst mikroregionů Orlicko a Lanškrounsko  se sdružilo ke společnému nákupu elektřiny na komoditní burze s cílem co nejvíce snížit cenu. K nákupu, který proběhl koncem srpna, si zvolilo trh Českomoravské komoditní burzy Kladno, jež je využívána pro nákupy energií nejen ministerstvy, kraji a velkými městy, ale také už i menšími subjekty. Výsledek nákupu předčil očekávání členů obou svazků obcí   - podařilo se snížit náklady za energie o 15 procent a společně tak ušetřit 1,2 milionu korun.
Do společného nákupu sdružily samosprávy spotřebu svých městských a obecních úřadů, škol, center sociální péče, tělovýchovných jednot, technických služeb a dalších zřizovaných společností v celkovém objemu téměř 6 milionů kilowatthodin. Předmětem nákupu byla dodávka silové elektřiny v hladině nízkého napětí na poslední čtvrtletí letošního roku a celý rok 2013. Do společné poptávky se zapojilo celkem 69 subjektů, které disponují 392 elektroměry.
Ve vlastní burzovní aukci se podařilo stlačit cenu elektřiny ze stávající úrovně 1.401 Kč/MWh na 1.192 Kč/MWh.

Sdružení obcí Orlicka nakoupilo úspěšně zemní plyn na energetické burze

Po letošním úspěšném nákupu elektřiny na energetické burze se řada obcí Sdružení obcí Orlicko rozhodla pořídit na tomto trhu i dodávky zemního plynu. Ke společnému nákupu se sdružily s městy Lanškroun a Jablonné nad Orlicí, která na trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno nakupovala plyn už loni. Díky tomuto spojení samosprávy letos snížily náklady na energie o dalších cca 700 tisíc Kč.
„Možnosti efektivně nakoupit plyn letos nově využilo 5 členů Sdružení obcí Orlicko – Letohrad, Lukavice, Mistrovice, Tatenice a Horní Čermná. Tyto samosprávy dosud odebíraly zemní plyn v režimu maloodběr nad hranicí 900 Kč za megawatthodinu; nová cena, platná pro příští rok, bude díky společnému nákupu o více než 200 Kč nižší. Proti současným cenám tak nově zapojené samosprávy ušetří 22 procent nákladů na tuto energii,“ uvedl předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.
Podíl nově nakupujících samospráv na celkovém objemu dodávek v režimu maloodběr byl zhruba 30 %, podíl na úsporách byl ale 93 procentní. „Z celkové úspory u maloodběru ve výši půl milionu korun tu připadlo plných 468 tisíc Kč na nově kupující,“ upřesnil P. Fiala. Důvodem je podle něj to, že ostatní samosprávy pořizovaly plyn už opakovaně a ceny mají na tržní úrovni od loňského roku.
Tato situace se podle něj opakovala i u plynu v režimu velkoodběr, kde nakupovalo dodávky pro svoji základní školu nově město Letohrad. Zatímco jeho podíl na celkové spotřebě byl zhruba šestiprocentní, podíl na úsporách je plných 100 procent. „Ceny v porovnání s loňskými totiž stagnovaly a pro opakovaně kupující bylo úspěchem obhájit úroveň z loňského nákupu. Letohrad, který plyn v režimu velkoodběr nakupoval dosud na úrovni 1.000 Kč za megawatthodinu, své náklady ale snížil o 29 procent a ušetřil tak 174 tisíc korun,“ dodal P. Fiala.
Nákupu zemního plynu předcházel letos v květnu nákup elektřiny, kde 29 obcí a měst Sdružení obcí Orlicko společně ušetřilo 2,7 milionu korun.

Samosprávy Orlicka a Lanškrounska snížily v roce 2014 opakovanými nákupy na burze cenu silové elektřiny proti roku 2012 už o třetinu .

Více než tři desítky obcí a měst Sdružení obcí Orlicka,  letos snížily náklady na elektřinu nákupem na Českomoravské komoditní burze Kladno. K samosprávám, které se ke společnému nákupu sdružily už loni a předloni, letos přibylo město Králíky a obec Žichlínek. „Letošní nákup elektřiny na příští rok přinesl meziroční úsporu 700 tisíc korun. Pokud bychom ale porovnali průměrnou cenu silové elektřiny v roce 2012 s cenou pro rok 2015, ušetřily už tyto nákupy účastníkům třetinu nákladů,“ uvedl předseda Sdružení obcí Orlicka Petr Fiala.

Před prvním nákupem, realizovaným v roce 2012 tehdy 21 samosprávami, se cena odebírané silové elektřiny pohybovala kolem 1.400 korun za megawatthodinu. Tehdejší centrální nákup pak dodávky zlevnil na 1.192 Kč za MWh. K dalšímu poklesu na úroveň 988 Kč za MWh došlo loni, kdy už svoji spotřebu centralizovalo 29 obcí a měst, mimo jiné Lanškroun, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Žamberk, Kunvald či Dolní Čermná. V letošním nákupu se objem poptávky dále zvýšil o téměř 1.100 MWh a cena silové elektřiny klesla pod hranici 940 Kč/MWh.

„Porovnáme-li cenu před centralizací s cenou pro rok 2015, klesly při roční spotřebě 11 tisíc MWh náklady na silovou elektřinu z 15 milionů na 10 milionů korun ročně,“ upřesnil Petr Fiala.

Vedle samospráv pořizují cca 500 MWh elektřiny na burze i Technické služby Lanškroun, s.r.o. I tato společnost burzovními nákupy výrazně šetří, pro příští rok např. dosáhla ceny 960 Kč/MWh, což je proti úrovni před prvním nákupem méně o čtvrtinu.

Obce Orlicka a Lanškrounska ušetřily v dalším kole burzovních nákupů za plyn 600 tisíc korun

Sdružení obcí Orlicka a svazek obcí Lanškrounsko v dalším kole nákupů na Českomoravské komoditní burze Kladno znovu výrazně ušetřilo. Po sedmisettisícové úspoře za elektřinu na rok 2015 nyní pořídilo pro své členy na stejné období i zemní plyn a pomohlo jim snížit náklady o dalších 600 tisíc korun.

„Dodávky zemního plynu jsme pro skupinu tří měst a čtyř obcí nakoupili poprvé v roce 2013. Tehdy se do nákupu zapojily Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Letohrad a obce Lukavice, Mistrovice, Tatenice a Horní Čermná. Letos se nově připojila obec Žichlínek a také město Králíky. To svojí roční spotřebou skoro 5 tisíc megawatthodin (MWh) zvětšilo nakupované množství plynu na 22 tisíc MWh,“ uvedl předseda Sdružení obcí Orlicka Petr Fiala.

Městům a obcím, pro které se zemní plyn pořizoval už loni, klesly náklady v režimu maloodběr meziročně o 5 % a v režimu velkoodběr o 4,4 %. I město Králíky ušetřilo zhruba procento nákladů. „Cena zemního plynu pro všechny zapojené samosprávy klesne u maloodběru i velkoodběru v příštím roce pod hranici 680 Kč za megawatthodinu,“ doplnila předsedkyně Lanškrounska Stanislava Švarcová.