Vystoupíte-li z vlaku, trať č. 021, na nádraží v Dlouhoňovicích, které má název Žamberk již od svého vybudování v roce 1874, jste v ulici Nádražní. Do stejnojmenného města byste se vydali vpravo. Vy se ale vypravíte do naší obce vlevo. Brzo dojdete na křižovatku cest U Dubu a Sídlištní.
Vydejte se přes železniční přejezd. Vlevo u plotu je v polní cestě patník s nápisem ÖNWB. Je to značení železnice – Östereichische Nord West Bahn – Rakouská severozápadní dráha. Vpravo firma Topkarmoto - prodej a servis sněžných roleb pro celou Českou republiku. Na levé straně u panelové výstavby už objevíte informační tabuli, která vás nejen seznámí se stavbou sídliště, ale i s naší geologickou stezkou – „Kamenná stopa“na kterou navazuje Naučná stezka lesem s dřevěnými sochami zvířat a informačními tabulemi. Celá trasa je dlouhá 4,5 km a vhodná pro rodiny s dětmi. Trasa stezky bude průvodcem po naší obci.
Na křižovatce ulice Hlavní a ulice Zákopčí se dáme vpravo po Hlavní a dojdeme k parčíku. O tomto místě a umístěných kamenech se opět dozvíte z informační tabule. Pokračujeme dále na střední náves, křižovatku U Zvoničky, Ke Hřbitovu a Školskou. Ke zvoničce přejdeme přes mostek, ty jsou zde tři. Z informační tabule se dočteme nejen o historii zvoničky, ale i o umístěném zvonu. Vedle zvoničky jsou balvany křemene – typické horniny, která se vyskytuje na zdejších polích. Vrátíme se a přejdeme k ulici Školská. Tady nás před prodejnou upoutá zatím největší, více jak čtyřtunový kámen naší stezky. Z informační tabule se dozvíte nejen o něm, ale i o stavbě prodejny, restaurace, penzionu a kulturního zařízení. V blízkosti si můžete všimnout pískovcového kříže. Rok postavení 1911 najdete na jeho zadní straně. Jím byl nahrazen kříž dřevěný. Lípy byly vysazeny při postavení nové školy v roce 1887. Lípa naproti, na vnějším rohu plotu je také zajímavá. Ne stářím, ale výsadbou. Byla vysazena 23. 11. 1948 k 52. narozeninám tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda. Ve školní budově je dnes mateřská škola, obecní úřad a knihovna. Vraťme se ale na ulici Hlavní. Tady si na další informační tabuli přečtete údaje o Dlouhoňovickém potoku, vysazeném stromu a zde umístěné hornině v naší kamenné stopě.
Budeme-li jí nadále sledovat, dojdeme okolo hasičské zbrojnice z roku 1906, ke kapličce, kde je u informační tabule uložen zatím poslední útvar naší kamenné stopy. Teď se můžete vydat ulicí Pod Vlekem vlevo. V dálce již vidíte hřbitov, založený až v roce 1939. Do té doby se pochovávalo v Písečné. Na stěně smuteční síně je pamětní deska těm, kteří se nevrátili z války. Nad hřbitovem se zvedá kopec Kalvárie, 460 m n. m. Tady byla v roce 2009 vybudována „Výhledna“, je zapsaná v Knize českých rekordů. Z tohoto místa přehlédnete za pěkného počasí celý hřeben Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Bukovou horu a při velkém štěstí na levém obzoru Krkonoše zde pokračuje ta část naší stezky a to část naučná která končí u vyhlášené studánky.
Tady naše putování Dlouhoňovicemi může končit. Co jste ještě neviděli, je dřevěný kříž u křižovatky silnice 312 s ulicí Hlavni a křížek za křižovatkou Hlavní a silnice k Písečné. V obci je lyžařský vlek s rolbou na úpravu běžeckých tras, zimní stadion s rolbou na úpravu ledu kde v létě je položen umělý povrch na hokejbal, nohejbal a tenis. U hřiště je tělocvična pro sporty jako nohejbal, košíková, volejbal a konají se zde různé kulturní akce. Lépe je naší obec navštívit ať v létě nebo v zimně a se všemi zajímavostmi se seznámit osobně.