Čenkovice je vesnice v okrese Ústí nad Orlicí, asi 22 kilometrů východně od Ústí nad Orlicí. Obec má 180 obyvatel, z toho 137 v produktivním věku. Její katastrální území je 597,28 ha (6 km2). Obec se nachází v nadmořské výšce 958 m n.m.
Červená Voda leží v údolí, které se nazývá Králická brázda. Je to nejjižnejší zúžená část většího celku Kladské kotliny, která se v současné době rozkládá převážne v Polsku. Okraj brázdy na západě tvoří mohutná hradba Bukovohorské hornatiny.
První písemná zmínka o obci České Rybné je z roku 1492. Jméno České se ji dostalo dle českého robotního práva (německé volnější) německé Rybne, "Rybné" je uváděno od většího počtu rybníčků u statků, je možné, že jméno Rybné obec získala dle potoku, který jí protéká a který se jmenuje "Rybné".
České Petrovice je horská obec ve spodní části Orlických hor, která patřila panství Kyšperskému. Část obce je po obou stranách potoka Orlička, který se u Pastvin vlévá do Divoké Orlice. Nadmořská výška je mezi 600 - 650 m.n.m. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 3,9°C.
Vystoupíte-li z vlaku, trať č. 021, na nádraží v Dlouhoňovicích, které má název Žamberk již od svého vybudování v roce 1874, jste v ulici Nádražní. Do stejnojmenného města byste se vydali vpravo. Vy se ale vypravíte do naší obce vlevo. Brzo dojdete na křižovatku cest U Dubu a Sídlištní.
Dolní Morava je známé horské lyžařské středisko, které se nachází mezi Jeseníky a Orlickými horami, na úpatí Králického Sněžníku (1 424 m n.m.), severně od města Králíky.
Hejnice je malá vesnička v okrese Ústí nad Orlicí. První zápis o této obci je z patnáctého století. Byla součástí Žampašského panství a spadala pod farnost Píseckou. V historii najdeme záznamy o dědičné rychtě, její majiteli byli Hejničtí rychtáři po několik pokolení.
Obec byla založena v 2. polovině 14. století (r.1365), rozkládá se po obou březích řeky Divoké Orlice, západně od Žamberka, v okrese Ústí nad Orlicí. Jejím středem prochází silnice č. I/11, lemovaná z obou stran lipovou alejí.
Území, na němž se rozkládá Jablonné nad Orlicí, bylo součástí původního pohraničního pralesa. Jeho osídlování v době kolonizace neprobíhalo živelně, ale řídilo se přírodními podmínkami, jež dávají poloze a půdorysu našich měst a vesnic podobný ráz.
První zachovaná písemná zpráva o Jamném je z roku 1336 v listině nalezené mezi jinými historickými památkami ve věži lanškrounského hradu. Touto listinou, kde je jmenována i naše obec, odňal Jan Lucemburský panství landšperské zbraslavskému klášteru a uložil poddaným novou daň.
Kameničná leží v podhůří Orlických hor, 5,5 km severozápadně od města Žamberk. Se svýmí 340ti obyvateli zaujímá své postavení spíše mezi malými obcemi, je však o to klidnější a malebnější, vhodná především k rekreaci jak v letních tak hlavně v zimních měsících.
První zmínka o Klášterci, původním jménem Orlitz (Orlík) a Orlička, je zaznamenán ve veřejné listině, bulli papeže Boifáce VIII. ze dne 15. prosince 1295. Jiná zmínka je z "Formuláře" Tobiáše z Bechyně, ve které chválí úmysl postaviti zde v této krajině klášter.
Oblast je obklopená horami - na jihozápadě ji tvoří výběžek Orlických hor Bukovohorská hornatina s nejvyšší horou Suchým vrchem (995 m), na jihovýchodě výběžek Hanušovické vrchoviny Jeřáb (1003 m) - předhůří Hrubého Jeseníku a na severovýchodě masiv Králického Sněžníku (1424 m), který je po
Katastr Kunvaldu o rozloze téměř 30 kilometrů čtverečných sousedí svým jižním okrajem s katastrem města Žamberk. Na straně východní se dotýká území Líšnice a Klášterce nad Orlicí. Na severu sousedí s katastrem Bartošovic a Rokytnice v Orlických horách, na západní straně s Pěčínem a Kameničnou.
Dnešní Letohrad těží zejména z bohaté historie a krásné, nezničené přírody, je východiskem pro zimní i letní turistiku v Orlických horách.
Lichkov je podhorská obec která leží v nadmořské výšce 560 metrů nad mořem u státní hranice s Polskou republikou, leží za jižním břehem Kladské kotliny, ze které vanou do Čech silné, studené severní větry.
Líšnice, položená v půvabném údolí Orlických hor, poutá na prvý ráz štíhlou věží, zdaleka viditelného kostelíka z roku 1869, stojícího i se hřbitovem skoro uprostřed obce v sousedství jednopatrové budovy školní, vystavěné roku 1888.
Lukavice ležící v podhůří Orlických hor a téměř spojuje města Žamberk a Letohrad. V obci s 1200 obyvateli najdete základní a mateřskou školu, kostel sv.Filipa a Jakuba, dvě pohostinství i turistickou ubytovnu s 14 lůžky.
Vesnička Mistrovice se nachází na silniční spojnici města Letohradu a městečka Jablonné nad Orlicí. Od Letohradu je vzdálena cca 5 km a do Jablonného nad Orlicí je nutno ujet 3 km.
Mladkov je podhorská vesnice, jejíž zastavěné území leží v nadmořské výšce od 508 do 583 m.n.m. v blízkosti státní hranice s Polskou republikou. Obec má ideální polohu jako celoroční středisko cestovního ruchu v poměrně málo frekventované oblasti.
Historicky poprvé se Nekoř připomíná v popise diecese Pražské podle diakonátův a děkanátův jejich, jak pod Arcibiskupem Arnoštem z Pardubic mezi r.1344 - 1350 sepsán byl. V soupise jsou uvedeny tehdejší "plebanie" (farnost). Nekoř je v seznamu uvedena..
Dne 13. června 1932 byl za přítomnosti pana ministra veřejných prací Ing. Dostálka a dalších účastníků položen základní kámen ke stavbě viaduktu přes údolí řeky Divoké Orlice v Pastvinách, jako první krok k uskutečnění stavby projektované údolní přehrady.
Písečná i celé její okolí je ideální i pro pěší túry, obcí prochází několik turistických tras, příjemné jsou také procházky po místních nefrekventovaných asfaltových cestách mezi chalupami, roztroušenými po obou svazích potoka Potočnice, který protéká celou vesnicí.
Vrchy Studenec a Faltusův kopec a mírné sedlo mezi nimi jsou přírodní základnou obce severovýchodním větrům otevřené, s malebnou polohou, krásnými lesy, nádhernými výhledy, s blízkou řekou Tichou Orlicí a s výhodným vlakovým spojením na zastávce v Těchoníně.
Obec Šedivec je malá horská vesnice, položená na kopci, který se táhle zvedá od údolí Tiché Orlice a klesá k Divoké Orlici a Nekořskému potoku. Šedivec se rozkládá u křižovatky silnice č. 11 Žamberk - Jablonné nad Orlicí a silnice č. 360 Letohrad - Klášterec nad Orlicí.
Obec Těchonín leží v malebném koutě v údolí Tiché Orlice a jejích přítoků Těchonínského a Stanovnického potoka. Ze všech stran je chráněna zaoblenými horami a z výšky 995 metrů ji střeží Suchý vrch. Vesnice s více než 600 obyvateli má vyhovující vlakové i autobusové spojení.
Obec Záchlumí se od roku 1976 skládá ze tří dříve samostatných obcí, a to Bohousové, Litic nad Orlicí a Záchlumí. Dominantou obce je bývalý královský hrad Litice a dřevěné zvoničky, které se nacházejí ve všech třech částech obce. Litice nad Orlicí jsou vyhledávanou rekreační oblastí.
Malebné město s památkami a kvalitním zázemím pro turisty, zajímavou historií, skvělými kulturními akcemi a krásnou přírodou – to je Žamberk, brána Orlických hor. Dominantou města je kostel sv. Václava a Tyršova rozhledna zvaná Rozálka.