Otázkou je, která událost pohnula patřičnými orgány, snad i dobrý úmysl, nebo jen fakt, že památka už značnou dobu straší (nebo strašila) na křižovatce v Červeném Potoku, kde davy výletníků, turistů…
V Hradci Králové máme od roku 1946 Říčařovu ulici, jež se původně jmenovala jako K cihelnám. Toto pojmenování obdržela v roce 1890 podle svého umístění. Její současný název má připomínat památku…
Tato místa se nazývají podle toho, jak vypadají, protože jde o strmé srázy nad řekou Orlicí, jež jsou různorodě zvrásněné a často se přímo sesouvají do předem zmíněného vodního toku. Nejvyšší stráně…
Tato renesanční budova má pocházet ze 2. poloviny 16. století. Nevíme však, zda vyrostla opět na tom samém místě. Navíc, zda se jednalo o pouhou přestavbu, či o výstavbu úplně nového objektu. To z…
Husovy oslavy se v Dobrušce konaly pravidelně již od konce 19. století a byly v režii místní TJ Sokol, která spolupracovala s pěveckými jednotami „Vlasta“ a „Dobroš“. Církev československá vznikla…
Tento Mariánský sloup byl postaven z podnětu zdejšího děkana Msgre. Jana Jindřicha Junga (1722-1735), aby se ukázalo, že je město věrné římskokatolické víře, nejspíše proto, že celý tento kraj býval…
Člověk by z tohoto názvu uvažoval, že má cosi společného s ohněm, ale chyba lávky, což potvrzuje rovněž dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III…
Že byla Zábřežská vysočina oblastí, kde operovaly větší nebo menší partyzánské jednotky se celkem všeobecně ví. Ačkoliv tedy valná část území byla v záboru pohraničí, Sudet, tedy v Říši, byla zde…
Od dávných dob byl Borohrádek přifařen k Šachovu (prvním známým tamním farářem byl v roce 1366 kněz Matěj), později k Rychnovu nad Kněžnou. Podle všeho však míval někdy vlastní faru (uvažuje se, že…
Zdejší fara má nejspíše mnohem starší základy než se zdá, ale původně byl Borohrádek přifařen k Šachovu, jenž rovněž náležel k borohrádeckému panství a jeho vlastníci zde měli prezentační právo. Kdy…