Drobečková navigace

O Orlicku > Aktuality > AIRSHOW 2022

AIRSHOW 2022Datum konání:
25.6.2022

Přípravy leteckého dne jdou do finále a my vám přinášíme žhavé novinky z programu, který bude plný leteckých zážitků pro celou rodinu.

Jak již jistě víte, navštíví nás opět náš nejslavnější letecký akrobat, vítěz Red Bull Air Race a mnoha světových soutěží Martin Šonka a předvede na žamberském nebi jedinečnou leteckou show. Sobota 25. června je však zřejmě frekventovaný den po celé ČR, a tak Martin přilétne do Žamberka až po zahájení Airshow z jiné akce. O nic ovšem nebudete ochuzeni, budeme jej společně vyhlížet, a jakmile přistane, bude hned zapojen do programu. Připravil si pro nás totiž hned dvě vystoupení a také autogramiádu! Protože Martin kromě své sportovní kariéry působí jako instruktor budoucích vojenských pilotů v Centru leteckého výcviku Pardubice, předvede nám nejprve letovou ukázku na vojenském letounu Zlín Z-142 a následně pak uvidíme, jak vypadá jeho exhibice v leteckém akrobatickém speciálu Extra 300, se kterou slaví úspěchy po celém světě. Závěrem pak bude autogramiáda, kdy se! vám Martin podepíše na fotku, do památníčku anebo třeba na pupík…
Můžete se ale těšit i na mnoho dalšího. Parašutisté seskočí z legendární „Anduly“ – dvojplošníku AN-2, z Chrudimi přiletí Miroslav Červenka s historickým dvojplošníkem Bucker 131, který budete moci obdivovat při ladných akrobatických obratech ze starých časů, a ze Strunkovic dorazí Oleg Dvořák se svým krásným, vlastnoručně postaveným dvojplošníkem Maja, což v obou případech bude také premiéra na našem letišti. A premiérová bude také ukázka vzdušného souboje replik letounů z druhé světové války, uvidíte v akci Mustang, Messerschmitt Me-109 a Jak-3, které se proženou nad našimi hlavami v dechberoucím tempu tak, jako by spolu skutečně soupeřily, a to včetně dramatických kouřových efektů.
Tradičně věnujeme část programu také kráse bezmotorového letu a tentokrát to bude průřez historií plachtění téměř od p! očátků. Na pozemní ukázce se představí krásná replika! historického školního kluzáku SG-38 ze 30. let minulého století, kterou nám přivezou ukázat její stavitelé z Hranic na Moravě. Za letu budeme obdivovat ladnost kluzáků Orlík a nestárnoucího L-13 Blaník, ale také moderních „brusů“, jako třeba Ventus s pomocným motorem pro start nebo Duo Discus. Zlatý hřeb bloku větroňů bude tichá akrobacie Radima Jordána s kluzákem ASK-21, která nám ukáže, že k úchvatným akrobatickým obratům není nutně potřeba motor.
Novinkou bude také horkovzdušný balón, do kterého bude možné nahlédnout na pozemní statické ukázce a z blízka tak vidět vybavení nutné pro to, aby se balón mohl vznést a plout jen tak povětřím. Pokud počasí dovolí, na samotném konci akce balón odstartuje a bude možné podrobně sledovat, jak takový start probíhá.
Na své si také přijdou milovníci vrtulníků, pozvání přijal vojenský vrtulník Armády České republiky Enstorm 480 B, což je! nejmodernější stroj vrtulníkové flotily sloužící k výcviku pilotů. Bude možné si jej prohlédnout jak na stojánce, tak při efektní letové ukázce. Zajímavá bude také ukázka hybridu mezi letadlem a vrtulníkem – tzv. vírníku, i ten se předvede v letu.
A když už si budete chtít odpočinout od pohledu do nebe, připraven bude také zajímavý doprovodný program na letišti. Vystaveny budou motocykly týmu KTM, kamiony a historické automobily. Děti si užijí skákací hrad, dílničky a další aktivity. Samozřejmostí budou také stánky s občerstvením. A pokud jste soutěživí, jistě si zakoupíte lístky do tomboly, která bude plná zajímavých cen – tou hlavní bude vyhlídkový let v horkovzdušném balónu.
Pokud jste to ještě neudělali, nezapomeňte si ve svém kalendáři vyznačit sobotu 25. června – návštěva Airshow Žamberk, startujeme ve 13:00! Můžete nás také sledovat na Facebooku Aeroklubu Žamberk, info! rmace o příjezdu do areálu a další detaily akce naleznete na stránce airshow.webnode.cz.

 

Najdete i na FB

 

AIRSHOW 2022

 

Těšíme se na vaši návštěvu