Drobečková navigace

O Orlicku > Aktuality > Společný nákup energií na burze pro rok 2017, úspora je téměř 10 milionů korun!

Společný nákup energií na burze pro rok 2017, úspora je téměř 10 milionů korun!Datum konání:
7.6.2016

Sdružení obcí Orlicko ve spolupráci se svazkem obcí Lanškrounsko nakoupilo pro své členské obce, dvě vodohospodářské společnosti a řadu dalších obecních organizací a spolků elektřinu a zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno pro rok 2017, úspora je téměř 10 milionů korun

Celkem se na komoditní burze obchodovalo pro rok 2017 přes 18 tisíc megawatthodin elektřiny a 24 tisíc megawatthodin zemního plynu. Společným nákupem na komoditní burze se podařilo snížit ceny obchodovaných komodit oproti roku 2016 v průměru o 30 procent, což znamená celkovou úsporu 9 milionů a 600 tisíc korun.
„Rozhodli jsme se využít poklesu cen energií ze začátku roku a zajistit si dodávky na příští rok za pokud možno co nejnižší ceny. To se podařilo. U silové elektřiny nám cena klesla meziročně o 23 procent a dostala se pod 700 korun za megawatthodin. Zemní plyn nám zlevnil dokonce o 36 procent pod 400 Kč/MWh,“ informoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.
Sdružení pro své členy nakupuje energie na kladenské komoditní burze od roku 2012. Už tradičně se nákupu účastní města Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Žamberk a Králíky, městysy Dolní Čermná a Kunvald a obce Albrechtice, Čenkovice, Červená Voda, Dlouhoňovice, Dolní Morava, Helvíkovice, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Kameničná, Krasíkov, Klášterec nad Orlicí, Líšnice, Lubník, Lukavice, Luková, Mladkov, Mistrovice, Nekoř, Pastviny, Písečná, Tatenice, Těchonín, Výprachtice, Záchlumí a Žichlínek. A také celá řada příspěvkových organizace a spolků z měst. „Nově se k nákupu připojily i Jamné nad Orlicí, Strážná a Trpík,“ doplnil Petr Fiala.
Společného nákupu na komoditní burze letos poprvé využila i společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s. „Vysoutěžené ceny pro nás znamenají úsporu nákladů u elektřiny o téměř 1 a půl milionu korun, na zemním plynu v příštím roce ušetříme dalších 300 tisíc,“ uvedl ředitel společnosti Bohuslav Vaňous. Předseda Sdružení Petr Fiala k tomu dodává: „Díky VaKu se zvýšil celkový soutěžený objem a tím jsme se stali pro dodavatele zajímavější. Vítám i vlastní úsporu nákladů ve VaK, kde většinovými vlastníky společnosti je samospráva“.